Palermo – Stolica Sycylii

przez PlanetaSue
0 komentarz

Palermo to miasto sprzeczności. Piękne i brzydkie zarazem. Wielkie bogactwo i znane marki przeplatają się ze skrajną biedą i straganami na ulicy. Szerokie, czyste ulice krzyżują się z niebezpiecznymi małymi uliczkami. Tu poruszaliśmy się przede wszystkim po głównych ulicach, a gdy tylko zbliżaliśmy się do dziwnych okolic mocno zaciskałam ręce na torebce, nie chciałam stracić wszystkiego w pięknej Italii. A w Palermo “robią” cię szybko. Dwóch panów jedzie na skuterku, widok normalny, tylko ten drugi sprytnie przecina ci rączki od torebki i jedzie dalej. Ot, taka dodatkowa atrakcja, chociaż w sumie mało ciekawa.

Tu zachowaliśmy się jak typowi turyści, przynajmniej częściowo, i po zasmakowaniu prawdziwych włoskich uliczek w Cefalu, chcieliśmy zobaczyć też prawdziwe turystyczne atrakcje jak katedra, kościół czy katakumby. Te pierwsze nie zrobiły na mnie piorunującego wrażenia, wszystkie są do siebie podobne, za to katakumby, prawdziwy cmentarz w podziemiach, w którym zachowano prawie osiem tysięcy zabalsamowanych zwłok mieszkańców Palermo, zostanie na długo w mojej pamięci. Wszędzie ciała, skrzyżowane ręce, otwarte usta, puste oczodoły wlepione właśnie w ciebie i jedne zwłoki, z których zwisała głowa, tak, tego nie da się zapomnieć. W tym miejscu nie można używać aparatu, ale u wujka google znajdziesz wszystko, więc jeśli jesteś ciekawa to tam trochę zdjęć znajdziesz.

Po tym fantastycznym przeżyciu pospacerowaliśmy chwilę po Palermo. Odhaczyliśmy Piazza Pretoria ze słynną fontanną, Piazza Verdi z teatrem Massimo, na schodach którego odbywa się scena finałowa filmu Ojciec Chrzestny III i targ miejski, szkoda, że nie ma słów, które byłyby w stanie opisać smród przy rybnych stoiskach…. Na szczęście dalej były owoce, warzywa i prawdziwe włoskie przyprawy, nasze oregano to nawet obok oregano nie leżało.

Jak chyba każde większe miasto, tak i Palermo ma swoją legendę. Jest nią opowieść o Św. Rozalii, która w 1624, podczas panującej w Palermo i okolicach dżumy, ukazała się pewnej kobiecie, której powiedziała gdzie spoczywa i kazała przenieść ciało do Palermo. Po potwierdzeniu autentyczności zwłok i wystawieniu ich dla ludzi zaraza przestała się rozprzestrzeniać i zniknęła. Ciało Św. Rozalii znajduje się  w sanktuarium wzniesionym na górze Monte Pellegriono i jest to bez wątpienia jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tych okolicach. Legenda głosi, że woda, która płynie po ścianie sanktuarium leczy bolące miejsca i zapobiega chorobom, dlatego nikogo nie dziwi widok ludzi nacierających się wodą lub wlewających ją do butelek. Wierzysz czy nie, natrzeć się wypada, a nuż…Mówi się też, że Rozalia spełnia twoje marzenia. Tuż obok jej posągu zgromadzonych jest mnóstwo przedmiotów w podziękowaniu za spełnione marzenia. Są zdjęcia z usg płodu, dziecięce rzeczy, paczki po papierosach czy kule, bo ci, którym spełniły się największe marzenia wracają z podziękowaniami. Ciekawe czy wrócimy i my ;). A droga do Rozalii jest niesamowita i osoba z lękiem wysokości może trochę to przeżywać, ale widok na Palermo jest naprawdę niesamowity 🙂

Po drodze do Palermo nie mogliśmy pominąć jednej z najsłynniejszych katedr, znajdującej się w małym miasteczku Montreale. Jest ona uznawana za arcydzieło średniowiecznej sztuki sycylijskiej.

Dzień pełen atrakcji. Zwiedzanie, spacerowanie, włoska pizza i lody i ten upał na dokładkę. Żałuję, że spędziliśmy tam tylko jeden dzień, bo tak szczerze powiem, miałabym ochotę zostawić cenniejsze rzeczy i zapuścić się na boki Palermo. Myślę, że może być ciekawie. Ale mimo wszystko i tak było warto. Palermo jest piękne.

 

IMG_3911

IMG_3915

IMG_3973

IMG_3979

IMG_3987

IMG_4002

IMG_4003

IMG_4018

IMG_4020-horz

IMG_4051

IMG_4059

IMG_4065

IMG_4068

IMG_4083

IMG_4085

IMG_4096

IMG_4099

IMG_4101

IMG_4104

IMG_4108

IMG_4111

IMG_4112

IMG_4146

IMG_4151

A przegląd to to ma?????
IMG_4182

IMG_4186

Ponad 30 w cieniu i te świeże rybki na stołach….. Zapach taki sobie 😉 IMG_4187

IMG_4188

IMG_4190

To co, że środek targu, że wąsko,normalni ludzie to chodzą, a pan se jedzie, nikt nie zwraca uwagi. Normalne 🙂IMG_4191

Idziesz a tu taka niespodzianka. A u nas ludzie na psie kupy narzekają 😉 😉 😉
IMG_4194

Środek ulicy a handel ma się dobrze. Najlepsze arbuzy jakie jadłam w życiu !!!!!!!!!!!!!!!IMG_4198

IMG_4202

IMG_4204

IMG_4209

IMG_4220

IMG_4237

IMG_4241

IMG_4252

Taki widok z autobusu w drodze do sanktuarium. Pięknie, chociaż dziwnie się patrzy w przepaść, jadąc wąskimi, krętymi uliczkami. IMG_4261

Nacieramy się. Będziemy zdrowi 🙂
IMG_4273

I w podziękowaniu. Ciekawe czy my też wrócimy 🙂IMG_4290

IMG_4296

IMG_4337

IMG_4358

Wracamy z Palermo. Cały dzień zwiedzania dał się we znaki. Były naprawdę dzielne.
IMG_4375

Zobacz także

Dodaj komentarz


trzy × = 9