Nie Biegaj, Bo Się Spocisz

przez PlanetaSue
0 komentarz

Pamiętam moje dzieciństwo. Spędziłam je głównie na dworze. Gra w gumę, klasy, skakanka, hula-hop i mini plac zabaw to były nieodłączne elementy moich spotkań z koleżankami. Wymyślałyśmy co chwila nowe zabawy, większość z nich zmuszała nas do ruchu. A gdy mi się nudziło, to zaczepiałam starsze męskie towarzystwo, żeby mnie ganiali, a potem robili samoloty, trzymając za jedną nogę i jedną rękę. Nuda trwała chwilę.

Pamiętam moje lata szkolne. Lekcje wychowania fizycznego może nie były mocno ambitne i wyglądały podobnie do obecnych, z tą różnicą, że ja i moje koleżanki nie kładłyśmy zwolnień co chwila, że brzuszek, że główka, że kaszelek. Dla nas to była godzina luzu. Wreszcie można było pobiegać, pograć w piłkę, cokolwiek, przecież wszystko lepsze od siedzenia w ławce.

Jestem daleka od narzekania na czasy obecne i wychwalania lat 80. Uważam, że wszędzie znajdziemy plusy i minusy. Myślę jednak, że skoro tak często wspominamy zabawy na trzepaku, to może warto przemycić trochę sportu dla naszych dzieci, zmusić je do ruchu i przestać się nad nimi użalać, bo przecież to my jesteśmy ich nauczycielami i to od nas zależy, jak ukształtujemy małego człowieka.

Nie wypisuję Zuzi zwolnień z wf-u, skoro nie ma gorączki i złamanej nogi to ćwiczyć może. Po szkole ma taniec, basen, karate, pole dance. Umie jeździć na: rowerze, rolkach, wrotkach, łyżwach, różnych deskorolkach, hulajnodze, nartach, snowboardzie.  Nie pozwalam Jej na szukanie wymówek, wręcz przeciwnie, zawsze Ją pcham i zachęcam. Dlaczego? Bo ruch, oprócz dla wszystkich oczywistego pozytywnego dbania o sylwetkę, przynosi nam wiele innych korzyści, o których niestety już wielu rodziców nie pamięta. A ruch jest dobry nie tylko dla dzieci.

Sport uczy przegrywać i wygrywać, uczy koncentracji i wspiera pracę mózgu. Osoby, które systematycznie trenują o wiele łatwiej zapamiętują przyswajany materiał. Sport uczy nas dążenia do celu i pokazuje, jak pracować w grupie. Dzięki systematycznemu treningowi lepiej śpimy, a nasz układ odpornościowy działa idealnie. Dzieci, które nie unikają ruchu zwiększają swoją wytrzymałość, uodporniają się na stres i kształtują poczucie własnej wartości. Sport formuje charakter, rozwija niezależność i wiarę we własne ja. A przede wszystkim uczy zdrowych nawyków i sprawia przyjemność. Sport to zdrowie.

Plusy uprawiania sportu można wymieniać i wymieniać, jednak tak naprawdę wystarczy nam jeden argument, że sport to zdrowie i to on już powinien dać nam do myślenia, zanim wypiszemy kolejne zwolnienie z w-fu i pozwolimy cały dzień spędzić przed tv, komputerem czy telefonem. Pomyśl, przecież nie ma nic cenniejszego niż zdrowie twojego dziecka.

Zobacz także

Dodaj komentarz


− 3 = pięć